Intel planuje kupić SiFive – twórców architektury RISC-V

SiFive

Kilka miesięcy temu, niemal cały świat komputerowy żył przejęciem ARM przez Nvidię. Wygląda na to, że Intel planuje podobne, choć nieco mniejsze posunięcie – zamierzają kupić SiFive.

Bez wątpienia, na rynku układów scalonych w kwestii architektury króluje ARM. Ich rozwiązania wykorzystują miliardy procesorów na całym świecie. Przejęcie tej firmy przez Nvidię było jedną z największych fuzji na rynku elektroniki ostatnimi laty i tak naprawdę w całej historii. Co ciekawe, dalej nie zostało jeszcze w 100% zrealizowane – część krajów dalej bada umowę pod kątem praw antymonopolowych.

Najnowsze plotki donoszą, że Intel planuje dokonać podobnego, choć nie tak spektakularnego przejęcia. Są zainteresowani firmą SiFive, czyli twórcami architektury RISC-V. Firma działa w oparciu o niemal identyczny model jak ARM – nie produkują własnych chipów, a jedynie udostępniają firmom projekty i licencje niezbędne do ich tworzenia.

SiFive różni od ARM jednak jedna, bardzo ważna rzecz – ich architektura jest w całości oparta na licencji open-source. Teoretycznie ich rozwiązań można używać bez konieczności opłacania jakichkolwiek licencji. Jak więc firma w ogóle na siebie zarabia? To bardzo proste – ich głównym źródłem dochodu są projekty tworzone specjalnie na zamówienie klientów biznesowych.

Jak widać, model działa bardzo dobrze, SiFive jest już wyceniane na ponad 2 miliardy dolarów. Jak na firmę produkującą oprogramowanie open-source to naprawdę rewelacyjny wynik.

Intel nie kupi jednak samej firmy. Znacznie cenniejsze w tej umowie są wszystkie wcześniejsze projekty i imponująca biblioteka kodu, którą dysponuje SiFive. Licencja open-source oznacza, że można z nich korzystać, Intel kupi jednak prawo do całkowitego nimi zarządzania. Z pewnością wykorzysta więc część najbardziej interesujących fragmentów w swoich własnych rozwiązaniach.

Zobacz też:
Dysk Intel Optane P5800X 3,2 TB trafi jednak na rynek konsumencki
Nvidia kończy wsparcie dla architektury Kepler. Koniec z GTX 600 i 700?