Karty GeForce RTX 4000 będą wyprodukowane w litografii 4 nm?

GeForce RTX 400 Ada Lovelace

Wygląda na to, że karty graficzne GeForce RTX 4000 stały się właśnie znacznie ciekawsze. Nvidia wykorzysta w nich podobno proces technologiczny 4 nm!

Na samym początku zaznaczymy jednak wyraźnie – wszystkie informacje zawarte w tym artykule to jak na razie niepotwierdzone plotki. Niemniej, opublikował je bardzo znany leaker, Moore’s Law is Dead, który od dawna słynie z dużej wiarygodności i trafnych przewidywań. Do przecieku należy podejść więc z lekkim dystansem, ale bez przesadnego sceptycyzmu.

A przecieki są naprawdę ciekawe. Wygląda na to, że GeForce RTX 4000 otrzymają już na starcie gigantyczną przewagę nad nadchodzącymi kartami Radeon 7000. Nvidia wykorzysta w nich inną litografię niż zakładano na początku. Od dawna mówiono o tym, że będzie to proces technologiczny 5 nm. Jak się okazuje, postawiono na 4 nm w wykonaniu TSMC.

Dlaczego to taka ważna informacja? Im niższy proces technologiczny, tym więcej tranzystorów producent może zmieścić na danym obszarze wafla krzemowego. A im więcej tranzystorów, tym większa wydajność. Oczywiście, w parze idzie niestety również większy pobór mocy i nagrzewanie, ale od dawna wiedzieliśmy, że RTX 4000 będą dość „ciężkie” pod tym względem.

Plotka ma zresztą bardzo dużo sensu. Nvidia oficjalnie potwierdziła, że nowe układy Hopper, przeznaczone do segmentu profesjonalnego, wykorzystają właśnie litografię 4 nm. Całkiem możliwe więc, że rozwiną projekt również o znacznie bardziej medialny segment konsumencki. Tak czy inaczej, GeForce RTX 4000 zapowiadają się naprawdę bardzo ciekawie.

Zobacz też:
RTX 4090 – znamy kolejne szczegóły o nadchodzącej karcie
RTX 3090 Ti oficjalnie! To prawdziwy potwór!
Nvidia wyprodukuje swoje karty graficzne w fabrykach Intela?