Masz procesor AMD Ryzen? Nie instaluj Windowsa 11!

Amd Ryzen

Macie procesor AMD Ryzen w swoim komputerze? Lepiej nie spieszcie się z aktualizacją do Windowsa 11. Jak się okazuje, może on spowalniać ich działanie.

Stało się dokładnie to, czego mogliśmy się doskonale spodziewać. Premiera Windowsa 11 nie obyła się bez kilku bugów. Na szczęście, większość z nich nie jest wcale zbyt poważna. Użytkownicy procesorów Ryzen mogą być jednak najmocniej poszkodowani. Microsoft dość po cichu opublikował niewielką notatkę na swoim blogu.

Może przeczytać w niej, że procesory AMD Ryzen kompatybilne z Windowsem 11 mogą doświadczyć „zmniejszonej wydajności w niektórych aplikacjach”. A mówiąc nieco bardziej zrozumiałym językiem – będą działały po prostu wolniej. Jak wynika z raportów pierwszych nieszczęśników, którzy zdecydowali się na aktualizację, mówimy tutaj o spowolnieniu o około 15%. Jakby nie patrzeć, to bardzo dużo.

Na ten moment, wygląda na to, że problem dotyczy ponad 100 różnych modeli procesorów AMD Ryzen. Obie firmy przyznały, że mowa więc o absolutnie wszystkich kompatybilnych podzespołach. Błąd jest tak naprawdę bardzo poważny i po raz kolejny potwierdza się reguła, że wczesna instalacja nowego Windowsa to tak naprawdę dobrowolne wzięcie udziału w późnych betatestach. Czy ktoś liczył, że tym razem będzie inaczej?

Oczywiście, Microsoft pracuje już ściśle z AMD i najprawdopodobniej znaleźli już źródło problemu. Zapowiedzieli, że łatka naprawiająca ten błąd wyjdzie jeszcze w październiku. Do tego czasu musimy jednak pogodzić się z nieco wolniejszym procesorem. Jeśli macie natomiast w swoim komputerze podzespoły Ryzen, to absolutnie nie instalujcie na razie nowego Windowsa.

Zobacz też:
Microsoft ostrzega: wymagania sprzętowe systemu Windows 11 są ostateczne i nie do obejścia
AMD obniża ceny procesorów z serii Ryzen 5000
Dokładamy kartę graficzną do AMD Ryzen 5 5600G!