Nvidia GeForce RTX 3050 wyjdzie już w styczniu 2022

RTX 3050

Wygląda na to, że premiera karty graficznej GeForce RTX 3050 jest już tuż za rogiem. Na sklepowe półki powinna trafić jeszcze w styczniu 2022.

Najlepsze karty graficzne, czyli tak zwane flagowce to bez wątpienia najważniejszy element w ofertach zarówno AMD jak i Nvidii (Intel dołączy wkrótce). To właśnie one zbierają najwięcej uwagi w mediach, benchmarkach i są tak naprawdę wspaniałymi pokazami możliwości technicznych. Jest tylko jeden dość zasadniczy problem – są piekielnie drogie!

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, mało który gracz jest w stanie pozwolić sobie na prawdziwego flagowca. Znacznie większą popularnością cieszą się nieco słabsze, ale wciąż solidne GPU. Nvidia szykuje więc idealną premierę w tej kategorii. RTX 3050 będzie najsłabszym układem z rodziny Ampere.

Sama specyfikacja jest jeszcze niepotwierdzona, ale przecieki wydają się dosyć wiarygodne. W RTX 3050 znajdziemy 3072 rdzenie CUDA i 8 GB pamięci GDDR6. Mówimy więc o układzie wyraźnie lepszym od GTX 1660 SUPER, ale nieco słabszym od nadchodzącego odświeżonego RTX 2060 12 GB. W dużym skrócie – to bardzo solidny średniak!

Wygląda więc na to, że Nvidia nareszcie zaczęła dbać o nieco słabsze modele w swojej ofercie. Wielka szkoda, że premiery nie doczekamy się jednak przed świętami. Ale to dość zrozumiałe, lepsze GPU mają nieco większą marże i są znacznie bardziej opłacalne dla firmy.

Wielką niewiadomą pozostaje również cena. Żaden przeciek obecnie nie wydaje się zbyt wiarygodny, a rozstrzał pomiędzy nimi jest zbyt duży, aby móc coś spekulować.

Zobacz też:
W Nvidia GeForce NOW możemy wypożyczyć już RTX 3080
Nvidia RTX 3000 Super – do sieci wyciekła pełna specyfikacja
Nvidia: problemy z dostępnością GPU potrwają przez cały 2022