Nvidia planuje nową kartę z serii Titan

Nvidia Titan

Pojawiły się właśnie nowe i bardzo ciekawe plotki. Nvidia planuje podobno kolejną kartę graficzną z zapomnianej już serii Titan.

Wiemy już od dawna, że Nvidia pracuje nad jakimś wyjątkowo potężnym modelem opartym na w pełni odblokowanym GPU AD102. To model wykorzystywany w karcie RTX 4090 – naturalnym skojarzeniem byłoby więc RTX 4090 Ti. Słyszeliśmy też wiele przecieków o tajemniczej karcie z TGP na poziomie powyżej 600 W – wszystko składało się więc w logiczną całość.

Tymczasem, wygląda na to, że Nvidia chce stworzyć kolejny model z serii Titan. W dodatku, znamy już jego niemalże pełną specyfikację. Oczywiście to wszystko jak na razie czyste plotki, niemniej pochodzą z bardzo wiarygodnego i sprawdzonego źródła.

Nowa karta Nvidia Titan otrzyma więc 144 jednostki SM i 18432 rdzenie CUDA. Dodatkowo, możemy liczyć na 48 GB pamięci GDDR6X na szynie 384-bit. Istnieje więc spora szasna, że będzie to pierwszy model na rynku, który przełamie barierę 100 TFLOPs mocy obliczeniowej. Zapowiada się naprawdę ciekawie!

Oczywiście, musimy spodziewać się również olbrzymiego TGP, prawdopodobnie zahaczającego o 800-900 W. Taki potwór potrzebuje przecież potężnego zasilania i nie powinno to absolutnie nikogo dziwić. Teoretycznie, możliwe będzie jednak nawet 1200 W. Karta dostanie dwa 16-pinowe złącza – każde z nich może pobierać do 600 W mocy.

Wiemy też niemal na pewno, że debiut karty Nvidia Titan nie wyklucza wcale pojawienia się RTX 4090 Ti. Obie karty mogą koegzystować na rynku high-endowych rozwiązań.

Zobacz też:
RTX 4000 – poznaliśmy harmonogram wydawniczy nowych kart
GTX 1630 – nowa karta od Nvidii zadebiutuje już 15 czerwca
RTX 4090 – nowe przecieki o nadchodzącej karcie graficznej