Nvidia sprzedaje więcej GPU, ale AMD zarabia prawie tyle samo

Nvidia

Nvidia opublikowała wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku. Jak się okazuje, zarabiają niewiele więcej od AMD.

Wszyscy zapewne doskonale wiecie, że to Nvidia jest zdecydowanym liderem sprzedaży na rynku dedykowanych kart graficznych. Jeśli zestawić to procentowo, to proporcje wynoszą zwykle 4:1. Oznacza to, że na jedną sprzedaną przez AMD kartę graficzną, Nvidia sprzedaje ich aż 4. Przewaga jest niezwykle wyraźna i nic nie wskazuje na to, żeby miała w najbliższych czasie się zmniejszyć.

Tymczasem, opublikowane przez obie firmy wyniki finansowe pokazują bardzo ciekawą zależność. Nvidia zarobiła w ostatnim kwartale na sprzedaży kart graficznych 1,83 miliarda dolarów. AMD zarobiło jednak w tym samym czasie, w tym samym segmencie aż 1,64 miliarda dolarów. Jak to w ogóle możliwe?

Cóż, powód jest bardzo prosty – do statystyk wliczają się klasyczne, dedykowane karty graficzne, czyli modele takie jak seria GeForce czy Radeon. To nie wszystkie GPU którymi handluje jednak AMD. Znaczną część ich sprzedaży stanowią układy do PlayStation 5, Xbox Series X/S i konsoli przenośnej Steam Deck. To właśnie dzięki temu, pod względem finansowym, AMD jest niezwykle groźną konkurencją dla Nvidii. Dopóki te konsole będą sprzedawać się tak dobrze jak obecnie, to „czerwoni” mogą spać spokojnie.

Oczywiście, Nvidia również sprzedaje karty graficzne do konsol, a konkretniej do Nintendo Switch. Nie są to jednak aż tak wydajne układy i są przez to wyraźnie tańsze. Ich nadzieją jest raczej granie w chmurze i usługa GeForce Now.

Zobacz też:
Nvidia naprawiła błąd Discorda spowalniający karty graficzne
RTX 4060 – nowe przecieki są mocno rozczarowujące
AMD zrobiło niechcący antyreklamę kart Radeon RX 7000