Nvidia naprawiła błąd Discorda spowalniający karty graficzne

Nvidia

Nvidia naprawiła bardzo poważny błąd. Discord nie obniża już wydajność kart graficznych GeForce.

W ubiegłym tygodniu w internecie pojawiła się bardzo niepokojąca informacja. Po najnowszej aktualizacji, znany komunikator Discord powodował znaczne spadki wydajności kart graficznych Nvidia GeForce. Konkretniej, aplikacja wywoływała throttling pamięci VRAM. Karta nie mogła więc osiągać swojej pełnej szybkości, co przekładało się na jej niższą wydajność.

Co ciekawe, problem leżał oczywiście w pełni po stronie Discorda. To Nvidia jako pierwsza podjęła się jednak próby naprawienia całej sytuacji. Na samym początku poinstruowali użytkowników jak zrobić to używając narzędzia GeForce 3D Profile Manager. Sposób był jednak dość skomplikowany i niezrozumiały dla niektórych użytkowników.

Na szczęście, Nvidia poinformowała, że rozwiązała już cały problem. Discord nie spowalnia już kart graficznych. Gracze mogą więc używać go całkowicie bez przeszkód i obaw. Nie jest też konieczne pobranie jakiejkolwiek aktualizacji, wszystko odbędzie się w pełni automatycznie podczas pierwszego uruchomienia komputera.

Niestety, zarówno Nvidia jak i Discord nie podzieliły się z nami informacją na temat tego, co w ogóle powodowało taki błąd. Problem pojawił się po aktualizacji wprowadzającej obsługę kodeka AV1. Umożliwia on streamowanie rozgrywki w 4K i w 60 klatkach na sekundę dla użytkowników kart RTX 4000. Co jednak ciekawe, błąd nie wpływał na wydajność tych kart. Dotknięte były jedynie serie RTX 1000, 2000 i 3000. Karty od AMD również działały bez najmniejszych problemów.

Zobacz też:
RTX 4070 Ti to najlepiej sprzedająca się obecnie karta graficzna
Judgment i Lost Judgment ze wsparciem dla Nvidia DLSS i Nvidia DLAA na PC
RTX 4090 TITAN debiutuje na pierwszych zdjęciach