Procesory Ryzen 7000 otrzymają zintegrowane GPU RDNA2

Ryzen 7000

Mamy kolejną ciekawą informację o nadchodzących procesorach Ryzen 7000. Znajdziemy w nich zintegrowany układ graficzny RDNA2.

AMD zapowiedziało nową generację swoich flagowych procesorów już na początku tego roku. Seria Ryzen 7000 zadebiutuje jednak dopiero w drugiej połowie 2022, w bliżej nieokreślonej dacie. Jak na razie nie znamy pełnej specyfikacji, ale na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów.

Przede wszystkim, procesory Ryzen 7000 będą opierały się na zupełnie nowej architekturze Zen 4. Oznacza to też przejście na nowoczesną litografię 5 nm. Z miejsca możemy więc liczyć na dość spory skok wydajności oraz znacznie lepszą efektywność energetyczną. Ale to dość oczywiste rzeczy – w końcu mówimy o nowej, lepszej generacji.

Sporą niespodzianką będzie jednak dodanie do wszystkich procesorów zintegrowanego układu graficznego. Układ ma opierać się na architekturze RDNA 2 i oferować 256 procesorów strumieniowych o maksymalnym taktowaniu 1100 MHz. Zdecydowanie nie mówimy więc tutaj o produkcie gamingowym, ale z pewnością będzie to bardzo miły dodatek. W końcu nie zawsze potrzebujemy kupować kartę graficzną.

Jak wynika z tej specyfikacji, GPU w procesorach Ryzen 7000 zaoferuje nam około 0,5 TFLOP wydajności. Zintegrowane układy graficzne z modelu Ryzen 5 6600HS oferowały za to niemal trzy razy tyle! Wygląda to jak na razie nieco dziwnie i nie do końca wiemy, co AMD chce osiągnąć tym ruchem. Niemniej – czekamy z niecierpliwością na kolejne przecieki i informacje.

Zobacz też:
Radeon RX 6950 XT – AMD szykuje kolejną premierę
AMD: kryptowaluty nie wpływają zbyt mocno na dostępność GPU
Intel: „Oglądamy AMD w lusterku wstecznym”.