RTX 3050: Nvidia zapowiada świetną dostępność nowego GPU

RTX 3050

Nvidia ma dla nas bardzo dobrą wiadomość. GeForce RTX 3050 ma podobno być bardzo dobrze dostępne na rynku.

Już wkrótce, bo 27 stycznia do sprzedaży trafi nowa, względnie budżetowa karta od Nvidii. RTX 3050 będzie najtańszym modelem z tej serii. Niemniej, parametry zapowiadają się bardzo ciekawie. W środku znajdziemy 8 GB pamięci GDDR6 na szynie 128 bit. Co ciekawa, karta wykorzysta też stosunkowo drogi procesor graficzny GA106. To dość przyjemna niespodzianka, jeśli mówimy o modelu budżetowym.

No dobrze, ale napisaliśmy już kilka razy, że RTX 3050 będzie tanie. O jakich kwotach, więc mówimy? Za referencyjny model Nvidia liczy sobie 249 dolarów. Bardzo tanio więc nie jest, ale zdecydowanie akceptowalnie. Oczywiście kupienie GPU w cenie sugerowanej przez producenta nie jest i jeszcze długo nie będzie możliwe. Jest jednak spora szansa, że zmieścimy się w dwóch tysiącach złotych.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Nvidia zapowiedziała, że wysoka dostępność RTX 3050 to ich absolutny priorytet. Powinniśmy więc spodziewać się naprawdę dużych dostaw i być może nie zniknie z półek w kilka sekund. Warto jednak pamiętać, że tuż po premierze ma miejsce chiński nowy rok. Pierwsze dostawy mogą więc być dość niewielkie, a całość ruszy pełną parą w drugim tygodniu lutego.

Czy RTX 3050 faktycznie okaże się kartą graficzną która złagodzi lekko niedobory na rynku? Cóż, naprawdę mamy taką olbrzymią nadzieję. Jak na razie wszystko zapowiada się jednak naprawdę dobrze!

Zobacz też:
GeForce RTX 3080 12 GB oficjalnie – kolejna karta-widmo?
AM5 – wiemy już wszystko o nowym gnieździe od AMD
Nvidia: premiera RTX 3070 Ti 16 GB przesunięta na luty