RTX 3050 wyjdzie już wkrótce w nieco zmienionej wersji

RTX 3050

Wygląda na to, że Nvidia szykuje nową wersję karty RTX 3050. Przecieki donoszą, że trafi do nas z innym, nieco słabszym, rdzeniem.

Premiera karty RTX 3050 miała miejsce dopiero niecały miesiąc temu, ale Nvidia już planuje zmiany. Zresztą, mogliśmy się tego spodziewać. Od początku było jasne, że dostawy mają być naprawdę spore, ale podzielone na dwie części. Przed chińskim nowym rokiem do sklepów trafiła tylko część wszystkich układów, firma zapowiedziała większe dostawy dopiero na drugą połowę lutego.

Wygląda jednak na to, że premiera była nieco pospieszona. Nvidia wykorzystała w RTX 3050 rdzeń Ampere GA106-150. Jak donoszą przecieki, to wcale nie było to ich pierwotnym planem. Prawdopodobnie wykorzystali zamiast tego układ, który był akurat dobrze dostępny i pod ręką. Jak widać, na pierwszą, niewielką część dostaw wystarczyło.

Kolejna partie będą już jednak nieco zmodyfikowaną wersją. Nvidia wykorzysta w nich nieco słabszy rdzeń Ampere GA107. Cała reszta parametrów nie ulegnie jednak żadnej zmianie – dalej otrzymamy tyle samo rdzeni CUDA i identyczną pamięć VRAM. GA107 jest jednak nieco bardziej energooszczędny – TGP spadnie z 130 do 115 W.

Jeśli wierzyć przeciekom, to konsument nie powinien w żaden sposób odczuć różnicy. Dodatkowo, nie zmieni się też płytka drukowana, więc producenci modeli niereferencyjnych nie będą mieli żadnego problemu ze zmianą. Oczywiście, dopiero czas pokaże czy rzeczywiście będzie tak w praktyce. Pozostaje też trzymać kciuki za to, żeby nowe dostawy RTX 3050 faktycznie były tak duże jak zapowiadała to Nvidia.

Zobacz też:
RTX 3090 Ti – pierwsze ceny zwalają z nóg!
RTX 3050 nie będzie nadawała się do kopania kryptowalut
Nvidia podnosi europejskie ceny sugerowane kart RTX 3000