RTX 3050 nie będzie nadawała się do kopania kryptowalut

RTX 3050

Mamy świetne wiadomości dla graczy. Nadchodząca karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3050 wypada wyjątkowo słabo jako koparka kryptowalut.

27 stycznia Nvidia wyda nową kartę graficzną. RTX 3050 będzie najsłabszym modelem z tej serii skierowanym raczej do mniej wymagających graczy. Niemniej, dalej będzie to całkiem solidny sprzęt pozwalający nam na stabilną grę w nowe tytuły w 1080p. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku to brzmi to naprawdę dobrze.

Niestety, pierwsze ceny nie napawały zbytnio optymizmem. Cena sugerowana przez producenta to 250 dolarów. Tymczasem, RTX 3050 wyprzedało się w przedsprzedaży w kilka minut za nawet 440 dolarów! To olbrzymia przebitka cenowa, która jasno sugerowała, że tanio to z pewnością nie będzie.

Na szczęście w internecie pojawiły się już pierwsze testy jej wydajności w kopaniu kryptowalut. Wypadły wręcz znakomicie – żadna kopalnia nie będzie nią zainteresowana. Nawet po obejściu ogranicznika LHR możemy oczekiwać maksymalnie wyników rzędu 17 MH/s. Przy obecnych cenach Bitcoina czy Ethereum zwrot inwestycji zająłby więc długie lata.

Biorąc pod uwagę, że Nvidia zapowiedziała bardzo duże dostawy po chińskim nowym roku, czyli w drugim tygodniu lutego, możemy śmiało oczekiwać, że ceny z preorderów zbyt długo się nie utrzymają. Oczywiście nie ma się co łudzić, że kupimy RTX 3050 za 250 dolarów, ale być może 350 zaczyna brzmieć już nieco prawdopodobniej.

Tak czy inaczej, jak na razie możemy być naprawdę dobrej myśli. Być może w końcu jakaś karta graficzna dla graczy będzie dobrze dostępna i w dodatku całkiem niedroga.

Zobacz też:
RTX 3050 wyprzedaje się błyskawicznie, a ceny przerażają
Nvidia chwali się rekordowymi wynikami finansowymi!
Intel: „Oglądamy AMD w lusterku wstecznym”.