RTX 3060 otrzyma kolejną wersje – tym razem z GDDR6X

RTX 3060

Jesteście gotowi na kolejną „nowość” od Nvidii? Już wkrótce może pojawić się kolejna wersja karty graficznej RTX 3060.

RTX 3060 to jedna z najchętniej kupowanych przez graczy kart graficznych. Nic zresztą dziwnego – oferuje ona całkiem niezłą wydajność w bardzo akceptowalnej cenie. Dokładnie z tego powodu doczekała się już ona kilku wariantów. Do dyspozycji mamy wersje z GPU GA106-300, LHR z ery szału na kryptowaluty oraz osłabiony model z 8 GB pamięci VRAM. Tymczasem, jest spora szansa, że zaraz pojawi się kolejny model.

Na trop całej sprawy wpadł T4C Fantasy zajmujący się bazą GPU dla serwisu TechPowerUP. Czyni to z niego naprawdę wiarygodne źródło. Jest on dodatkowo znany z poprawności swoich przecieków i raczej nie ryzykowałby publikowania niesprawdzonej informacji. Twierdzi on, że Nvidia wyda już wkrótce RTX 3060 wyposażone w 12 GB pamięci VRAM GDDR6X i GPU GA104.

Siłą rzeczy, taki model byłby najmocniejszą znaną wersją RTX 3060. Szczególnie cieszy oczywiście wykorzystanie pamięci GDDR6X zamiast tradycyjnego GDDR6. W przypadku RTX 3060 Ti taka drobna zmiana zwiększyła przepustowość o całe 36%. Jeśli nowa karta od Nvidii otrzyma podobny wzrost to będzie niezwykle atrakcyjnym układem, nawet pomimo tego, że wychodzi już kolejna generacja.

Oczywiście, premiera nie jest jak na razie niczym pewnym. Warto zwrócić uwagę na to, że już wkrótce na rynku pojawi się również RTX 4060. Nvidia musi zadbać o to, aby obie karty się wzajemnie nie kanibalizowały.

Zobacz też:
Nvidia sprzedaje więcej GPU, ale AMD zarabia prawie tyle samo
RTX 4060 – nowe przecieki są mocno rozczarowujące
RTX 4000 – karty stają się coraz popularniejsze w Steam Survey