RTX 4080 i reszta serii RTX 4000 zaliczą spore opóźnienie

RTX 4080

Nvidia może mieć dla nas bardzo przykrą niespodziankę. Wygląda na to, że premiera karty RTX 4080 i słabszych modeli może zaliczyć bardzo duże opóźnienie.

Jesień tego roku będzie wspaniałym czasem dla entuzjastów technologii. Nie tylko zadebiutują wtedy nowe procesory od AMD, ale również nowa generacja kart graficznych od Nvidii. No i przy okazji pojawi się 13 generacja procesorów Intela jak również ich własne karty graficzne. Zapowiada się bardzo ciekawie, a grafik będzie bardzo napięty.

Jak podają jednak niektóre źródła, może nie być wcale aż tak kolorowo. Wiemy już od dawna, że Nvidia nie wypuści jednocześnie wszystkich swoich kart graficznych. Na samym początku zadebiutuje najmocniejszy model, czyli RTX 4090. Dopiero jakiś czas później, stopniowo, pokażą się kolejne karty graficzne. Odstęp pomiędzy poszczególnymi premierami miał wynosić po prostu około miesiąca.

Wygląda jednak na to, że nic takiego się nie wydarzy. Jak wynika z najnowszych przecieków, w 2022 roku zadebiutuje tylko RTX 4090. Na RTX 4080, RTX 4070 i RTX 4060 będziemy musieli zaczekać aż do początku 2023 roku. Jaki jest powód takich opóźnień? Cóż, najprawdopodobniej Nvidia ma spore problemy ze sprzedażą starszej generacji. Załamanie się rynku kryptowalut nie rzutuje również zbyt korzystnie na premierę serii RTX 4000.

Inaczej mówiąc, sklepy i partnerzy zwyczajnie nie chcą jak na razie nowych produktów od Nvidii. Chociaż brzmi to dość nierealnie, to to będzie główny powód opóźnienia RTX 4080 i pozostałych kart.

Zobacz też:
Nvidia szykuje obniżkę cen kart graficznych z serii RTX 3000
RTX 4070 z wydajnością RTX 3090 Ti? To (teoretycznie) możliwe!
RTX 3090 Ti przecenione. To początek obniżek cen?