TSMC rozpoczyna budowę fabryki półprzewodników w litografii 2 nm

TSMC

TSMC oficjalnie ogłosiło budowę nowego kompleksu. Zajmie się on w całości wytwarzaniem chipów w litografii 2nm.

Bez najmniejszych wątpliwości, konkurencja na rynku półprzewodników zrobiła się ostatnimi czasy bardzo zaciekła. To świetna wiadomość dla użytkowników – im większa rywalizacja, tym szybciej będą powstawały nowe i interesujące technologie. Jak na razie, wyścig oficjalnie wygrywa TSMC – rozpoczęli już budowę fabryki chipów w litografii 2nm.

Wbrew pozorom, przejście z litografii 5 nm czy nawet 3 nm na 2 nm to olbrzymi i bardzo skomplikowany krok. Mówimy już tutaj o rozmiarach wręcz atomowych. Dla dość barwnego porównania, dobrze obrazującego skalę miniaturyzacji: ludzki włos ma grubość około 60000 nm. Robi wrażenie, prawda?

Nowa fabryka TSMC będzie wręcz gigantyczna

Najnowsza fabryka TSMC zostanie wybudowana oczywiście w Chinach, w mieście Hsinchu. Cały kompleks zajmie aż 200 000 m² i będzie największą dotychczasową inwestycją firmy w infrastrukturę. Fabryka stała jednak dość długo pod znakiem zapytania – Komisja ds. Środowiska w Chinach wcale nie chciała wydać zgody na jej budowę.

Jak się okazuje, fabryka chipów w litografii 2 nm będzie pochłaniała kosmiczne wręcz ilości wody. Wstępne szacunki mówią nawet o 100 tysiącach ton dziennie. To prawie 30 basenów olimpijskich pełnych wody – skala jest po prostu olbrzymia.

Bez wątpienia, nowy kompleks TSMC jest też dość sporym ciosem dla Intela. Mogłoby się wydawać, że już wkrótce zaczną nadrabiać swoje braki w kwestii zaawansowania litografii i dogonią pozostałych producentów. Niestety, peleton właśnie się bardzo oddalił, w dodatku cały czas pędzi do przodu.

Zobacz też:
TSMC wyprodukuje układy scalone do kopania kryptowalut w technologii 5nm
Procesory AMD serii Zen 5 będą produkowane w litografii 3nm?