Alder Lake: stare gry mogą nie działać na nowej generacji Intela

Intel Alder Lake

Intel ma bardzo złą wiadomość dla graczy. Niektóre starsze tytuły mogą nie być w stanie uruchomić się na procesorach Alder Lake.

Jeśli jesteście fanami odświeżania sobie co jakiś czas nieco starszych gier, to Alder Lake może nie być dla was odpowiednim wyborem. Intel opublikował właśnie nowy przewodnik dla programistów, z którego dowiedzieliśmy się bardzo niepokojącej rzeczy. Ze względu na swoją hybrydową budowę, nowe procesory mogą nie działać zbyt dobrze z zabezpieczeniami DRM.

Zabezpieczenia antypirackie, czyli DRM to od wielu lat niemal standard branżowy. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że ich skuteczność to najczęściej raptem kilka tygodni. Okazuje się jednak, że zaczną sprawiać problemy nawet legalnym użytkownikom. Starsze gry będą najprawdopodobniej potrzebowały aktualizacji.

O ile z pewnością możemy założyć, że wciąż adekwatne tytuły sprzed 3-5 lat z pewnością dostaną aktualizację DRM, o tyle sprawa nie jest taka oczywista z nieco zapomnianymi grami. Jeśli twórcy zakończyli już dla nich wsparcie, to prawdopodobnie nie zagramy w nie na procesorach Alder Lake.

Intel zapewnił też, że ściśle współpracuje z producentami DRM takich jak chociażby Denuvo. Upewnią się więc, że najważniejsze rozwiązania na rynku będą kompatybilne z Alder Lake jeszcze przed premierą. Wygląda jednak na to, że sporo starych gier przestanie po prostu działać.

Oczywiście, jest dość spora szansa na to, że jeśli dany tytuł wciąż ma imponujący fanbase to gracze wezmą sprawy we własne ręce i na torrentach pojawią się działające wersje gry. W końcu Denuvo nie jest wcale takie trudne do złamania…

Zobacz też:
Alder Lake – znamy ceny nowych procesorów Intela
Intel Alchemist będą sprzedawane bez blokad kopania kryptowalut
Intel Core i9-12900K jest już sprzedawany na czarnym rynku