AMD szykuje odświeżenie kart RX 6000?

AMD Radeon

AMD szykuje rzekomo odświeżenie swojej serii RX 6000. Jak na razie to jednak tylko same plotki.

Nvidia zostawiło ostatnio AMD dość mocno w tyle i ciężko z tym nawet dyskutować. „Czerwoni” nie są jednak tym zbyt przejęci i bardzo konsekwentnie trzymają się swojego planu. Wygląda jednak na to, że sytuacja na rynku zmusiła ich do zmian. Wielu leakerów donosi, że planują wypuścić w tym roku odświeżone karty z serii RX 6000.

Przecieki są jak na razie niepotwierdzone, ale można je już uznać za dosyć wiarygodne. Wynika z nich, że odświeżenia doczekają się najmocniejsze modele, czyli RX 6800 i RX 6800 XT i RX 6900. Takie działanie ma sporo sensu – AMD przegrywa dość mocno w segmencie high-endowym, ale radzi sobie bardzo dobrze w „budżetówce”. Odświeżone RT 6900 mogłoby być sensowną odpowiedzią na nowe wersje RTX 3080 czy nawet na RTX 3090.

Najprawdopodobniej największym usprawnieniem będzie pamięć. Nowe RX 6000 mogą otrzymać kości GDDR6 o przepustowości 18 Gb/s. To właśnie w tej kategorii widać największą przepaść pomiędzy AMD i Nvidią – ci drudzy śmiało sięgają już po 21 Gb/s. Niektórzy leakerzy twierdzą jeszcze, że nowe GPU otrzymają zupełnie nowy proces produkcyjny – 6 nm. Na ten moment nie jest to potwierdzona informacja.

Zagadek jest jednak jeszcze więcej. Kiedy premiera? Jak AMD chce nazwać nowe karty? Ile będą kosztować? Cóż, na te informacje musimy jeszcze trochę zaczekać.

Zobacz też:
AM5 – wiemy już wszystko o nowym gnieździe od AMD
RTX 3050: Nvidia zapowiada świetną dostępność nowego GPU
AMD: kryptowaluty nie wpływają zbyt mocno na dostępność GPU