Blokada LHR na kartach Nvidia została kolejny raz złamana

LHR zostało kolejny raz złamane

Górnicy wydobywający kryptowaluty wpadli na świetny pomysł jak złamać LHR w kartach Nvidia. Kopią po prostu dwie różne monety naraz.

Bez wątpienia, to właśnie kryptowaluty są jednym z głównych czynników, przez który ceny kart graficznych osiągnęły tak niesamowicie wysoki poziom. Sprzęt zamiast do graczy trafia prosto do górników, traktujących je jako świetną inwestycję. Nvidia postanowiła więc jakiś czas temu wprowadzić specjalne zabezpieczenie – blokadę LHR.

Jej idea była bardzo prosta. Karty graficzne LHR działały pod każdym względem jak standardowe GPU. Gdybyśmy chcieli jednak kopać na nich kryptowaluty, to szybko odkrylibyśmy, że ich wydajność bardzo znacząco spada. Znacznie poniżej poziomu jakiejkolwiek opłacalności. Rozwiązanie idealne? Tak, dopóki nie zostało po raz pierwszy złamane.

Jako pierwszy LHR złamał program do kopania kryptowalut NBMiner. Niemniej, nie było to wcale pełne zwycięstwo. Udało im się osiągnąć jedynie około 70% maksymalnej wydajności. Był to niestety już bardzo akceptowalny wynik, niemniej wciąż daleki od ideału.

Tymczasem, T-Rex zaprezentował właśnie swoje własne obejście LHR. Udało im się wykorzystać 100% mocy karty graficznej z tym zabezpieczeniem. Jest tylko jeden haczyk – musimy kopać naraz aż 2 kryptowaluty.

Jak to wszystko działa? Jak się okazuje, dość prosto – 30% mocy przeznaczane jest na kopanie Ethereum. Pozostałe 70% zajmuje się wydobywaniem Ergo, Ravencoina lub Cornfluxa. Nie są to co prawda aż tak pożądane na rynku monety, ale cały proces wciąż jest niesamowicie rentowny. To kolejna bardzo zła wiadomość dla rynku GPU.

Zobacz też:
Intel oficjalnie zapowiada architekturę GPU Xe-HPG DG2
RTX 3080 Sea Hawk X 10 LHR – MSI prezentuje nową kartę graficzną
Nvidia RTX 3000 Super – do sieci wyciekła pełna specyfikacja