Core i9-12900KS – Intel szykuje nowy, potężny procesor

Core i9-12900KS

Intel szykuje zupełnie nowy procesor. Core i9-12900KS będzie najwydajniejszym modelem w ich ofercie stworzonym specjalnie dla graczy.

Premiera Alder Lake była tak naprawdę dopiero kilka miesięcy temu, ale Intel nie planuje zwalniać tempa. Zapowiedzieli właśnie kolejny procesor w ich ofercie. Co ciekawe, będzie to najwydajniejszy model jaki będziemy mogli kupić w sklepach – to prawdziwa maszyna!

Core i9-12900KS to oczywiście nieco ulepszona wersja modelu i9-12900K. Podobnie jak jego pierwowzór, będzie wykorzystywał 16 rdzeni i aż 24 wątki w systemie 8/16 (8 wydajnych i 16 energooszczędnych). Co jednak ciekawe, wzrosło jego maksymalne bazowe taktowanie – tym razem będzie to już 3,4 GHz i 5,5 GHz w trybie boost.

Nowy układ wykorzysta też oczywiście układ Intel UHD Graphics 770, dokładnie tak jak niemal wszystkie inne modele Alder Lake. Obsłuży też pamięć DDR5-4800 i DDR4-3200. Brzmi to wszystko naprawdę świetnie, prawda? No, niestety jest jeden problem.

Razem ze wzrostem wydajności skoczyło też dość mocno zapotrzebowanie energetyczne. Maksymalny pobór mocy w trybie turbo to oszałamiające 260 W! To absurdalne wręcz wartości jak na procesor, ale cóż, mogliśmy się tego spodziewać.

Oczywiście, Intel Core i9-12900KS może przez to dość mocno się nagrzewać. Część pobieranej mocy jest przecież zawsze zamieniana na ciepło i praw fizyki oszukać się nie da. Decydując się na ten model będziemy więc musieli zadbać o bardzo wydajny system chłodzenia – zwykłe mogą tutaj po prostu już nie wystarczyć.

Zobacz też:
Arc Alchemist Intela będą w stanie obsłużyć aż 5 ekranów naraz?
Alder Lake – znamy ceny nowych procesorów Intela
Intel zapowiada świetną dostępność kart graficznych Arc