ECIA ostrzega: procesory i karty graficzne będą bardzo słabo dostępne na rynku

ECIA ostrzega: procesory będą słabo dostępne

Problemy z dostawami komponentów na rynku elektronicznym nie tylko nie ustępują, a wręcz się pogarszają. Najnowszy raport ECIA ujawnia szokujące informacje – na procesory trzeba czekać już 140 dni!

Wszyscy słyszeliśmy już o problemach z dostawami komponentów na rynku elektronicznym. Oczywiście, zostały one spowodowane globalnym lockdownem w wyniku pandemii COVID-19. Niestety, pomimo tego, że sytuacja na świecie wydaje się być już coraz lepsza, braki w dostawach tylko się zaostrzają.

Jak co kwartał, specjalny raport w tej kwestii przygotowała organizacja ECIA (Electronic Components Industry Association). Niestety, jego wyniki są wręcz zatrważające. Jeśli liczyliście, że sytuacja z dostępnością podzespołów komputerowych się poprawi, mamy dla was bardzo złą wiadomość.

Najbardziej zagrożone są procesory i karty graficzne

W najgorszej sytuacji znajdują się niestety mikrokontrolery i procesory, czyli tak naprawdę kluczowe elementy przy produkcji kart graficznych. W sierpniu 2020 średni czas na zrealizowanie zamówienia wynosił około 80 dni, co już było bardzo złym wynikiem.

Niestety, w lutym 2021 przebił już barierę 140 dni. Stawia to właściwie wszystkich producentów tych podzespołów w fatalnej sytuacji – mogą zwyczajnie nie być w stanie zrealizować wszystkich zamówień. W dodatku, wszystkie prognozy wyraźnie wskazują, że procesory mogą być jeszcze słabiej dostępne w ciągu najbliższych miesięcy.

Planujecie kupić dysk twardy lub pamięć RAM? Lepiej się pospieszcie!

Raport ECIA wyraźnie pokazuje, że podobne problemy mogą wystąpić już wkrótce na rynku pamięci RAM i dysków twardych. Opóźnienia nie są co prawda jeszcze aż tak dramatyczne, ale wzrosły z 60 do 100 dni w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Jeśli planujecie więc zakup podzespołów, lub nawet nowego komputera to może być ostatni dzwonek! Niska dostępność zawsze przekłada się na bardzo wysokie ceny. Lepiej więc zareagować szybko i tym razem nie zwlekać z zakupami.

Zobacz też:
Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!
MSI wypuściło CMP 30HX – kartę graficzną do kopania kryptowalut