Intel Arc Alchemist – premiera przesunięta na marzec

Intel Alchemist

Wygląda na to, że premiera kart graficznych Intel Arc Alchemist została nieco opóźniona. Prawdopodobnie trafią do nas dopiero w marcu 2022 roku.

Bez wątpienia, premiera kart Intel Arc Alchemist będzie jednym z ciekawszych wydarzeń na rynku komputerowym. W końcu do tej pory GPU były produkowane tylko i wyłącznie przez dwie firmy – AMD i Nvidię. Intel dość mocno zakłóci więc ich duopol i znacząco zwiększy konkurencję.

Tymczasem, wygląda na to, że mamy złą wiadomość dla fanów „Niebieskich”. Według nieoficjalnych jeszcze informacji, premiera nowych kart graficznych została przełożona na marzec 2022. Pierwotnie, miały zadebiutować już w styczniu, czyli lada moment. Więcej szczegółów poznamy jednak na pewno już jutro – Intel poprowadzi wtedy swoje wirtualne wydarzenie z okazji CES 2022.

Prawdopodobnie na samym początku Intel wyda tylko dwie karty z rodziny Alchemist. Pierwsza z nich będzie mieć 16 GB pamięci VRAM i 512 jednostek wykonawczych. Prawdopodobnie będzie więc bezpośrednią konkurencją dla GeForce 3070 Ti.

Druga karta będzie już nieco słabsza – to 12 GB pamięci VRAM i 384 jednostki wykonawcze. Zgodnie z przeciekami, będzie stawiało ją to w segmencie GeForce 3060 Ti. W obu przypadkach mowa więc o układach z raczej wyższej półki a nie o typowych „średniakach”.

Niektóre przecieki donoszą jeszcze o trzecim modelu, czyli SoC DG2-128. Ma to być najsłabsze GPU w ofercie Intela z 6 GB pamięci VRAM i TDP na poziomie 75 W. Z niecierpliwością czekamy więc na więcej szczegółów.

Zobacz też:
Nvidia RTX 3050 wyjdzie w dwóch wersjach – 4 i 8 GB
Intel Z690 – dlaczego nowe płyty główne aż tyle kosztują?
Intel Alchemist – znamy specyfikację budżetowego modelu!