Intel Core i9-12900K osiągnął 6,8 GHz po podkręceniu

Intel Core i9-12900K

Intel zaledwie wczoraj zaprezentował swoje nowe procesory, a Core i9-12900K już pobił światowy rekord wydajności. Wynik jest naprawdę imponujący.

Miłośnicy overclockingu zdecydowanie będą zadowoleni z procesorów Alder Lake. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy, a wyniki mogą przyprawić o zawroty głowy. Core i9-12900K pobił wczoraj światowy rekord wydajności w benchmarku Geekbench 5 w teście na jednym rdzeniu.

Znany overclocker Splave spróbował wczoraj co można wycisnąć z najnowszego i najmocniejszego procesora Intela. Dzięki niesamowicie skutecznej metodzie chłodzenia, czyli zbiornikom z ciekłym azotem udało mu się osiągnąć wydajność ponad 30% wyższą niż standardową w trybie boost.

Jak się okazuje, przy odpowiednim chłodzeniu, Intel Core i9-12900K jest w stanie osiągnąć aż 6,8 GHz na rdzeniu wydajnościowym Golden Cove. Żaden inny procesor na świecie nie przebił jeszcze tego wyniku! Równie imponująco wygląda też sytuacja z rdzeniem energooszczędnym Gracemont – podkręcono go do 5,5 GHz. Fabryczne taktowanie to kolejno 5,2 GHz i 3,9 GHz, możliwości overclockingu są więc naprawdę spore.

Przy okazji, Splave ustanowił też rekord świata w Geekbench 5 dla wielu rdzeni. Niestety, aby osiągnąć wymaganą stabilność udało się uzyskać wtedy maksymalnie 6,7 GHz na Golden Cove. Wygląda więc na to, że rekord może być jeszcze do pobicia!

Warto też dodać, jak bardzo Intel Core i9-12900K zostawił w tyle inne modele. Poprzedni model, czyli Core i9-11900K uzyskał wynik o 19% słabszy, a Ryzen 9 5950X o 29% niższy.

Zobacz też:
Alder Lake – mamy oficjalną zapowiedź nowych procesorów Intela!
Intel Alchemist – znamy przybliżone ceny dwóch kart graficznych
Alder Lake: stare gry mogą nie działać na nowej generacji Intela