Karty graficzne najnowszej generacji coraz mocniej tanieją

Karty graficzne

Mamy dla was bardzo dobre wieści. Karty graficzne najnowszej generacji Nvidii i AMD zaczynają nareszcie tanieć w Europie.

Karty graficzne sprzedają się coraz gorzej i ciężko tego nie zauważyć. Niewątpliwie wpływ na całą sytuację ma szalejący kryzys. Wielu osób zwyczajnie nie stać w tym momencie na nową kartę, a ceny są często zwyczajnie astronomiczne. Z pewnością, producentom nie pomaga również szał zakupowy jaki miał miejsce podczas pandemii COVID-19. Wiele osób zwyczajnie kupiło niedawno wymarzone GPU i nie ma jeszcze potrzeby zmiany.

Dla większości konsumentów jest to jednak doskonała wiadomość. Portal Hardware.info opublikował właśnie raport, z którego jasno wynika, że karty graficzne tanieją. W dodatku, mowa tutaj o modelach z najnowszej generacji zarówno produkcji Nvidii jak i AMD. Niestety, jak na razie obniżki nie są zbyt duże. W przypadku GeForce’ów wynoszą one zaledwie 3%. Radeony wypadają nieco lepiej z wynikiem 5,6%.

Co ciekawe, niektóre modele są już dostępne poniżej ceny detalicznej. Konkretnie, mowa tutaj o RTX 4080 oraz o Radeonie RX 7900XT. Bardzo blisko do tego progu zbliża się również RTX 4090. Wygląda zatem na to, że już wkrótce może pojawić się dobra okazja na zakupy.

Niestety, warto pamiętać o jednej rzeczy. W 2020 roku średnia cena karty graficznej od Nvidii wynosiła 425 euro i 295 euro w przypadku AMD. Obecnie jest to już 825 i 600 euro. Niewielkie obniżki cen nie skompensują tego, że karty graficzne mocno podrożały na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Zobacz też:
Nvidia naprawiła błąd Discorda spowalniający karty graficzne
RTX 4060 – nowe przecieki są mocno rozczarowujące
RTX 4090 TITAN debiutuje na pierwszych zdjęciach