Micron potwierdza: pamięć GDDR6X o przepustowości 24 Gb/s jest już w produkcji

Micron

Micron ma dla nas doskonałą wiadomość. Oficjalnie potwierdzili, że produkują pamięć GDDR6X o przepustowości 24 Gb/s.

Już wkrótce na rynku zadebiutuje nowa generacja kart graficznych od Nvidii, czyli seria RTX 4000. Na ten moment nie znamy jeszcze co prawda jej wszystkich szczegółów, ale wiemy, że pamięć GDDR6X dostarczy im firma Micron. Ich specyfikację znamy już od 2020 roku, więc nie spodziewaliśmy się zbyt wielu zaskoczeń. Tymczasem, jest spora szansa, że stanie się coś bardzo niespodziewanego.

Micron oficjalnie potwierdził, że produkują już pamięć GDDR6X o przepustowości 24 Gb/s. Obecnie, najmocniejsza karta Nvidii, czyli RTX 3090 Ti wykorzystuje kości 21 Gb/s, postęp technologiczny jest więc naprawdę spory. Ciężko byłoby założyć, że ogłoszenie nowych pamięci na kilka miesięcy przed premierą RTX 4000 jest przypadkiem. Zdecydowanie możemy liczyć na to, że niektóre najwyższe modele otrzymają właśnie takie moduły.

Niestety, specyfikacja kart RTX 4090 i RTX 4080 jest już tak naprawdę przesądzona. Wiemy więc, że znajdziemy tam moduły o przepustowości „jedynie” 21 Gb/s. Prawdopodobnie, nowa pamięć GDDR6X firmy Micron zostanie więc wykorzystana jedynie w tajemniczym, najmocniejszym modelu. Będzie to albo RTX 4090 Ti albo nowa karta z serii TITAN.

Oczywiście, wciąż istnieje szansa, że to jednak zwykłe RTX 4090 lub RTX 4080 otrzymają najnowszą pamięć firmy Micron. Byłaby to jednak bardzo, ale to bardzo duża niespodzianka i raczej nie mamy tutaj na co liczyć.  

Zobacz też:
Nvidia szykuje obniżkę cen kart graficznych z serii RTX 3000
RTX 4080 i reszta serii RTX 4000 zaliczą spore opóźnienie
RTX 4090 w referencyjnej wersji otrzyma aż 3 wentylatory?