RTX 4090 w referencyjnej wersji otrzyma aż 3 wentylatory?

RTX 3090

Nvidia szykuje dla nas ciekawą niespodziankę. Wersja referencyjna karty RTX 4090 otrzyma najprawdopodobniej aż trzy wentylatory.

Przyzwyczailiśmy się już dość dobrze do tego, że wersje referencyjne kart Nvidii mają po dwa wentylatory jako system chłodzenia. Jeśli zależy nam na ich większej liczbie musimy sięgnąć więc po modele zewnętrznych firm. Ciężko zresztą nie zauważyć, że znacznie łatwiej je dostać, nie jest więc to absolutnie żadnym problemem.

Tymczasem, wygląda na to, że RTX 4090 i RTX 4090 Ti wyłamią się z tego schematu. Wersje referencyjne otrzymają chłodzenie złożone z trzech wentylatorów. Oczywiście, są to jak na razie tylko i wyłącznie przecieki, ale pochodzące z dobrego i wiarygodnego źródła. Informację podał na Twitterze znany leaker kopite7kimi.

Informacja ma zresztą sporo sensu. Wiemy przecież, że modele wykorzystujące GPU AD102, czyli RTX 4090 i wersja Ti będą miały bardzo wysokie TGP, sięgające nawet do 600 W. Niezbędny będzie więc bardzo mocny system chłodzenia. Postawienie na trzy osobne wentylatory z pewnością jest więc bardzo rozsądnym ruchem.

Bardzo możliwe, że Nvidia zdecyduje się też na identyczne rozwiązanie w przypadku karty RTX 4080. Wykorzystuje ona co prawda inne GPU, ale jej TGP będzie niewiele niższe od modelu RTX 4090. Wydajny system chłodzenia będzie więc jej niesamowicie mocno potrzebne.

Istnieje jeszcze szansa, że cały projekt zostanie jednak porzucony. Jak na razie są to tylko i wyłącznie testy. Być może, chłodzenie z dwoma wiatrakami okaże się w 100% wystarczające.

Zobacz też:
Intel Arc A730M przetestowany w grach – jest rozczarowanie
RTX 4000 – poznaliśmy harmonogram wydawniczy nowych kart
Nvidia planuje nową kartę z serii Titan