Microsoft naprawił już błąd z procesorami Ryzen w Windowsie 11

AMD Ryzen

Microsoft naprawił już błąd obniżający wydajność procesorów AMD Ryzen w Windowsie 11. Aktualizacja powinna trafić do nas jeszcze dzisiaj.

Premiera Windowsa 11 nie odbyła się niestety bez kilku wpadek. Większość z nich mogliśmy śmiało nazwać jedynie drobnymi usterkami, które jak najbardziej mogą się przydarzyć każdej firmie. Niemniej, jeden błąd był naprawdę poważny – Windows 11 obniżał wydajność wszystkich procesorów AMD Ryzen, a to coś absolutnie nieakceptowalnego.

Jak dość szybko się okazało, Windows 11 całkowicie blokował mechanizm Preferred Core, dzięki któremu procesory Ryzen mogły wybierać odpowiedni rdzeń do danego zadania. Samo to nie byłoby jeszcze aż tak katastrofalne. Oprócz tego, nowy system spowalniał komunikację z pamięcią cache L3. A to już niesamowicie poważny błąd – wydajność procesorów spadła o ponad 15%.

Na szczęście, wygląda na to, że Microsoft naprawił już swój błąd. Firma wydała nową kompilację Windows 11 Insider na kanałach Beta i Release Preview. Zwykle, jest to już ostatni krok przed oficjalną aktualizacją. Wśród kilku ulepszeń i poprawek możemy znaleźć też poprawę działania pamięci cache L3 i mechanizmu Preferred Core.

Pierwsze testy wypadły już w 100% pozytywnie – wydajność procesorów Ryzen wróciła do poziomu deklarowanego przez producenta. Wygląda więc na to, że kryzys został zażegnany!

Aktualizacja powinna trafić do wszystkich użytkowników w dwóch etapach. Jeszcze dzisiaj otrzymamy poprawę komunikacji z pamięcią cache L3. Wszyscy użytkownicy procesorów Ryzen powinni ją natychmiast pobrać. 21 października Microsoft naprawi za to mechanizm Preferred Core.

Zobacz też:
Masz procesor AMD Ryzen? Nie instaluj Windowsa 11!
Procesory AMD Ryzen działają jeszcze gorzej na Windowsie 11. Nowa aktualizacja pogorszyła sytuację
Nvidia kończy wsparcie dla architektury Kepler i Windowsa 8