Procesor Intel Raptor Lake przetestowany w UserBenchmark

Intel Raptor Lake

Nienazwany jeszcze procesor z serii Intel Raptor Lake doczekał się pierwszego benchmarka. Zapowiada się naprawdę ciekawie!

Kurz po premierze Alder Lake, czyli 12 generacji procesorów Intela nie zdążył jeszcze nawet do końca opaść. Już jesienią tego roku zadebiutują jednak kolejne nowe procesory. Oczywiście, nie mówimy tym razem o tak dużej rewolucji, a raczej o drobnej ewolucji. Raptor Lake będzie zapewne podobnym skokiem wydajnościowym jak ten pomiędzy 10 i 11 generacją.

Tymczasem, w UserBenchmark pojawił się pierwszy test procesora z nadchodzącej generacji. Oczywiście, mówimy tutaj tylko i wyłącznie o próbce inżynieryjnej, a nie o finalnym produkcie. Na tym etapie jej wydajność jest jednak niemalże identyczna jak procesora, który będziemy mogli kupić jesienią tego roku.

Jak prezentują się wyniki? Procesor Raptor Lake „U3E1” jest średnio 20% wydajniejszy od najsilniejszego obecnie flagowca – modelu Core i9-12900K. To model z 24 rdzeniami przetwarzający jednocześnie 32 wątki. Jego częstotliwość bazowa to 2,4 GHz i 4,6 GHz w trybie turbo. To naprawdę niezły wynik, ale nie jest wcale zbyt fenomenalny – spodziewaliśmy się dokładnie czegoś takiego. Lekkie wątpliwości budzi też niskie bazowe taktowanie.

Tak czy inaczej, Raptor Lake z pewnością przyniesie nam naprawdę spory skok wydajnościowy. Czy Intel utrzyma swoją pozycję niekwestionowanego lidera na rynku? Cóż, to jeszcze nie wiemy. Całkiem niedługo zadebiutują też przecież nowe procesory od AMD, czyli seria Ryzen 7000, które może dość sporo namieszać.

Zobacz też:
Ryzen 7000 – AMD oficjalnie zapowiada nowe procesory. 5,5 GHz!
Karty graficzne Intel Arc Alchemist zaliczają kolejne opóźnienie
Intel Core i9-13900K osiągnie bazowo aż 5,8 GHz?