Intel Arc A730M przetestowany w grach – jest rozczarowanie

Intel Arc A730M

Mamy już pierwsze testy rzeczywistej wydajności karty Intel Arc A730M. Niestety, wygląda na to, że musimy szykować się na rozczarowanie.

Już niedługo na rynku zadebiutują pierwsze desktopowe karty graficzne od Intela. Tymczasem, doczekaliśmy się pierwszego testu wydajności modelu Arc A730M. Będzie to drugi najmocniejszy model wydany w tej serii kart graficznych. Niestety, wyniki okazały się po prostu dość słabe. Oczekiwaliśmy czegoś na poziomie RTX 3070, a układ w grach komputerowych ledwo przebija RTX 3050 i nie zbliża się nawet do średniobudżetowego RTX 3060.

Co ciekawe, Intel Arc A730M radzi sobie nadzwyczaj dobrze na benchmarkach. Na 3DMark Time Spy osiągnął on wyniki na poziomie RTX 3070, zachowując jednak przy tym wyraźnie niższe TGP. Oznaczałoby to, że problem nie leży na szczęście wcale w samej wydajności, a w sterownikach.

Jak na razie, karta została przetestowana w takich tytułach jak Assassin’s Creed: Odyssey, F1 2020 i Metro Exodus. W każdej z nich karta osiągnęła wyniki nieco słabsze od RTX 3060 w wersji laptopowej. W AC: Odyssey w 1440p osiągnęła niestety tylko 32 FPSy – to bardzo słaby wynik.

Na szczęście, do premiery zostało jeszcze trochę czasu. Całkiem możliwe, że Intel da radę jeszcze dość mocno poprawić te wyniki. Testy na benchmarkach wyraźnie udowadniają, że sam układ ma znacznie większy potencjał i to nie w nim leży problem. Niestety, sterowniki od pewnego czasu wydają się dla Intela problematyczne – to właśnie one były przyczyną opóźnienia premiery.

Zobacz też:
AMD ujawnia nowe gry ze wsparciem dla FSR 2.0
Intel Arc Alchemist zaliczają kolejne opóźnienie
Procesor Intel Raptor Lake przetestowany w UserBenchmark