Corsair zapowiada swoje pamięci RAM DDR5

Pamięci RAM Corsair

Pamięci RAM DDR5 wejdą na rynek jeszcze w tym roku. Corsair zapowiedział, że jest już w 100% gotowy do ich produkcji.

Nadchodząca generacja procesorów Intel (Alder Lake) przyniesie jak zawsze mnóstwo usprawnień w stosunku do swoich poprzedników. Cały świat komputerowy czeka jednak w szczególności na jedną rzecz – zapowiedziane wsparcie dla modułów pamięci RAM DDR5.

Corsair od razu zapowiedział więc nową linię swoich produktów – pamięci RAM DDR5-6400, sprzedawane prawdopodobnie pod znaną już marką Dominator i Vengeance. Zgodnie z informacją zawartą na ich oficjalnym blogu, możemy spodziewać się modułów o pojemności nawet 128 GB i przepustowości na poziomie 51 GB/s.

Nietrudno zatem zauważyć, że w stosunku do poprzedniej generacji, DDR5 ma tak naprawdę dwukrotnie większe możliwości – DDR4 oferowało maksymalnie 26 GB/s. Gdybyśmy chcieli w dodatku nieco zaszaleć, tak naprawdę nic nie powstrzyma nas przed umieszczeniem aż 512 GB pamięci RAM w standardowej płycie głównej. Przyznacie, że robi to wrażenie.

Nieco mniej imponujące, ale nieprawdopodobnie istotne jest też zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne nowych modułów. DDR4 wymagało do pracy napięcia na poziomie 1,2V, DDR5 już tylko 1,1V. Ta na pozór niewielka zmiana, przyłożyła się w dużej mierze do osiągnięcia znacznie lepszej szybkości.

Oczywiście, Corsair nie zapowiedział jeszcze, kiedy nowe pamięci RAM trafią oficjalnie do produkcji. Rozsądnie będzie jednak założyć, że ich premiera zbiegnie się z wypuszczeniem procesorów Intel Alder Lake. Możemy zatem strzelać, że będzie to październik tego roku.

Niestety, musimy nastawić się też na jedną rzecz. Kiedy moduły DDR5 trafią już do sprzedaży, z pewnością nie będą to tanie podzespoły. W szczególności, jeśli mówimy o tych o pojemności 128 GB.

Zobacz też:
MSI Afterburner – uważajcie na fałszywe oprogramowanie!
W Battlefield 6 zabraknie kampanii dla jednego gracza?