Intel Meteor Lake – 14 generacja na pierwszych zdjęciach

Intel Meteor Lake

Intel nie planuje nawet na moment pozostać w tyle. Zaprezentowali właśnie prototyp procesora z serii Meteor Lake, czyli 14 generacji.

Pomimo tego, że dopiero kilka dni temu ukazała się 12 generacja procesorów Intela, czyli Alder Lake, to firma już planuje swoją przyszłość. Jak się okazuje, generacja 13 jest już praktycznie gotowa, a Meteor Lake, czyli jeszcze kolejna z nich doczekała się pierwszego prototypu.

Redaktor serwisu CNET miał bardzo rzadką możliwość przyjrzenia się nieco całemu procesowi produkcyjnemu. W dodatku, zrobił dla nas kilka zdjęć. Oczywiście prototypowy procesor zupełnie nie przypomina tych, które trafią na rynek konsumencki.

Wyraźnie widać jednak zastosowanie zupełnie nowej technologii. Intel Meteor Lake opierają się na pakowaniu Foveros. Każdy procesor będzie zawierał więc aż trzy różne kafelki – Computer Die, SoC – LP i układ graficzny. Dość sporą niewiadomą jest natomiast to, że sfotografowany prototyp ma… dodatkowy kafelek! Jego przeznaczenie jest na ten moment dość sporą zagadką.

Wygląda na to, że Meteor Lake będą naprawdę olbrzymią innowacją. Najbliższa, 13, generacja procesorów Intela będzie raczej jedynie usprawnieniem w stosunku do Alder Lake. Na kolejny przełom technologiczny musimy zaczekać więc jeszcze dwie generacje.

Sam fakt, że Intel zaprezentował już działający prototyp oznacza oczywiście jedno – premiera nie wydaje się na ten moment jakkolwiek zagrożona. Oznacza to, że Meteor Lake zadebiutują faktycznie w 2023, zgodnie ze wszystkimi wcześniejszymi planami.

Zobacz też:
Intel Core i5-12400 trafił na eBaya. Nie warto go jednak kupować
Intel: 32 gry z Denuvo nie zadziałają na procesorach Alder Lake
Halo Infinite – darmowy multiplayer cieszy się dużym zainteresowaniem na Steam