Meteor Lake – nowe procesory wykorzystają socket LGA1851?

meteor lake

Procesory z nadchodzącej, czternastej, generacji Intela, czyli Meteor Lake, będą wykorzystywały inny socket niż LGA1700. Na szczęście, firma zadba podobno o chociaż szczątkową kompatybilność.

Wraz z premierą dwunastej generacji procesorów Intela, po raz kolejny zmienił się ich socket. Na emeryturę odeszło LGA1200, a aktualne procesory wymagają już LGA1700. Intel obiecał nam jednak, że nowe gniazdo pozostanie aktualne przynajmniej przez dwie kolejne generacje, czyli aż do Meteor Lake. Niestety, wygląda na to, że nie dotrzymali słowa.

Czternasta generacja ich procesorów może wykorzystać zupełnie nowy socket LGA1851. Oczywiście, są to jak na razie niczym nie potwierdzone plotki. Niemniej, pochodzą z bardzo wiarygodnego źródła, słynącego z trafnych przewidywań. W dodatku, podobną informacje podało niezależnie od siebie kilku komentatorów i leakerów. Sprawa jest więc niemalże przesądzona.

Przesiadka na Meteor Lake będzie wymagała więc po raz kolejny wymiany całej płyty głównej. Na szczęście, wygląda też na to, że LGA1851 zachowa dokładnie te same wymiary co LGA1700. Istnieje więc olbrzymia szansa, że procesory z dwunastej i trzynastej generacji będą miały przynajmniej kompatybilny z nim system chłodzenia. Jest to jakieś pocieszenie, ale zdecydowanie niewielkie. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że zmianie nie ulegnie też grubość samych układów.

Równocześnie, w internecie krąży też plotka o gnieździe LGA2551. Jeśli okazałaby się prawdą, to Meteor Lake nie byłoby nawet kompatybilne z istniejącymi układami chłodzenia do LGA1700. Z pewnością byłaby to fatalna wiadomość dla użytkowników.

Zobacz też:
Intel Meteor Lake – 14 generacja na pierwszych zdjęciach
Socket AM4 będzie wspierany jeszcze „przez wiele lat”
Procesor Intel Raptor Lake przetestowany w UserBenchmark