MSI GeForce RTX 3060 Ti Aero – nowa karta graficzna do Mini PC

MSI GeForce RTX 3060 Ti Aero.

Płyty główne ITX cieszą się coraz większą popularnością. MSI postanowiło więc sprawić niezły prezent ich użytkownikom – wypuścili nową kartę graficzną GeForce RTX 3060 Ti Aero.

Na samym początku wyjaśnijmy jednak czym w ogóle są płyty główne ITX. W bardzo dużym skrócie, są to po prostu specjalnie zaprojektowane i zmniejszone podzespoły, idealnie wpasowujące się w miniaturowe obudowy. Nie każdy ma przecież miejsce na gigantycznego PCta pod biurkiem, prawda?

Niestety, przez ich rozmiary nie wszystkie podzespoły komputerowe mogą być z nimi używane. Problem w szczególności dotyczy kart graficznych z serii RTX 3000. W większości nie są zupełnie kompatybilne z płytami ITX. Na szczęście, MSI pomyślało również o fanach miniaturyzacji.

Ich najnowsza karta RTX 3060 Ti Aero jest aż o 40% mniejsza niż standardowy model, jej wymiary to jedynie 17,2 x 12,5 x 4,3 cm. Idealnie zmieści się więc do każdej obudowy typu Mini PC. Pod kątem parametrów i wydajności to jednak dalej bardzo potężny sprzęt.

W środku znajdziemy aż 4864 rdzenie CUDA, 8 GB pamięci VRAM GDDR6 i ośmiopinowe złącze PCIe. Karta potrzebuje minimum 200 W mocy i dwóch slotów do podpięcia. Jak widać, wydajność jest bardzo zbliżona do kart graficznych w standardowych rozmiarach. Nie ma również różnicy pod kątem wyjść wideo: dostajemy tutaj 3 x DisplayPort i jedno HDMI 2.1.

Oczywiście, coś za coś. Cały system chłodzenia w RTX 3060 Ti Aero to jedynie pojedynczy wiatrak połączony z 4 rurkami odprowadzającymi ciepło. O ile nie powinniśmy się zbytnio obawiać przegrzania, to musimy się liczyć z tym, że będzie to raczej głośny model.

Zobacz też:
MSI zapowiada kartę graficzną Nvidia CMP 50HX
RTX 3080 Sea Hawk X 10 LHR – MSI prezentuje nową kartę graficzną
Steam Survey: Z jakich kart graficznych korzystają gracze?