Noctua zapowiada nowy pasywny system chłodzenia procesorów

System pasywnego chłodzenia Noctua

Noctua zapowiedziała swój najnowszy produkt. Już wkrótce do sprzedaży trafi w pełni pasywny system chłodzenia procesorów.

Jak wszyscy doskonale wiemy, chłodzenie podzespołów komputerowych jest absolutnie niezbędne do ich poprawnej i bezpiecznej pracy. Niemniej ma ono kilka dość zasadniczych wad, bez wątpienia największa z nich to hałas.

Teoretycznie, chłodzenie procesora nie jest najgłośniejszym procesem, który zachodzi w naszych komputerach. Niemniej, biorąc pod uwagę to, że możemy kupić karty graficzne nieemitujące właściwie żadnych dźwięków, chcielibyśmy móc w podobny sposób wyciszyć cały komputer.  

Już wkrótce otrzymamy taką możliwość – Noctua ogłosiła, że ich zapowiedziane jeszcze w 2019 pasywne chłodzenie trafi już wkrótce do sprzedaży. Prawdopodobnie wszystkie szczegóły poznamy już w czerwcu.

Jak właściwie jednak działa pasywne chłodzenie, które niedługo zacznie sprzedawać Noctua? Tak naprawdę, dokładnie tak samo jak tradycyjne, tyle że z pominięciem wentylatorów. Cały układ to po prostu system połączonych ze sobą aluminiowych radiatorów, które wymuszają przepływ powietrza i przyjmują na siebie ciepło wytwarzane przez procesor.

Oczywiście rozwiązanie to ma jedną dość zasadniczą wadę – systemy pasywnego chłodzenia są po prostu olbrzymie. Pierwszy zaprezentowany przez firmę Noctua prototyp ważył aż półtora kilo! Niestety prawa fizyki są tutaj absolutnie bezwzględne i jakakolwiek ewentualna miniaturyzacja odbędzie się kosztem skuteczności.

Niemniej, jeśli nie przeraża was wizja tak olbrzymiego systemu chłodzenia to jest to naprawdę świetne rozwiązanie. Osiąga ono identyczną skuteczność co wentylatory będąc przy tym absolutnie bezgłośne. W dodatku nie wymaga żadnej energii do pracy.

Noctua nie zdradziła jeszcze oficjalnej daty premiery ani ceny swojego nowego produktu. Powinniśmy się jednak nastawić, że nie będzie on zbyt tani, chociażby przez bardzo wysokie koszty transportu.

Zobacz też:
Nvidia DLSS trafiło już do wirtualnej rzeczywistości
Flexxon prezentuje pierwszy dysk SSD zabezpieczony sztuczną inteligencją