Nvidia zaprezentuje już jutro nową architekturę GPU

Nvidia Hopper

Wygląda na to, że Nvidia przygotowała dla nas na jutro ciekawą niespodziankę. Podobno oficjalnie zaprezentują nam nową architekturę GPU.

Już jutro odbędzie się Game Developers Conference, czyli największa konferencja na temat technicznych aspektów w branży gier. Nvidia ma oczywiście swój własny panel, który nazwali po prostu Hopped Up. Niemal na pewno zaprezentują nam więc zupełnie nową generację procesorów graficznych.

Na samym początku musimy was jednak odrobinę rozczarować. Nie będzie to prezentacja układów Ada Lovelace, czyli tych wykorzystywanych w kartach GeForce z serii 4000. Mowa tutaj o segmencie profesjonalnym i architekturze Hopper. Układy z tej serii będą wykorzystywane w dużych centrach danych i serwerowniach.

Co wiemy już teraz o nadchodzącej architekturze Hopper? Przede wszystkim, będą to pierwsze produkty Nvidii wykorzystujące technologię Multi-Chip-Module. Tłumacząc to prostymi słowami, będą to po prostu dwa chipy w jednym. Możemy oczekiwać więc naprawdę imponującej wydajności.

Oprócz tego, Nvidia może zaskoczyć nas też samym rozmiarem nowych układów. Jeśli wierzyć przeciekom, to GPU GH100 może zawierać aż 140 miliardów tranzystorów i mieć aż 853 milimetrów kwadratowych. Możemy też liczyć na 288 procesorów strumieniowych i 36864 rdzenie CUDA. Będzie to prawdziwy potwór pod względem wydajności.

Oficjalna prezentacja zaplanowana jest na jutro, czyli na 22 marca na godzinę 16:00 naszego czasu. Prawdę mówiąc, mamy też cichą nadzieję, że Nvidia zapowie też jakieś produkty dla przeciętnego użytkownika. GDC to doskonała okazja ku temu!

Zobacz też:
Nvidia obniży ceny swoich kart graficznych o nawet 12%?
FSR 2.0 od AMD podwoi wydajność skalowania obrazu?
Nvidia chce produkować jednocześnie RTX 3000 i RTX 4000?