Radeon RX 6900 XT LC – do sieci wyciekł nowy model z wodnym chłodzeniem

Karta Graficzna Radeon RX 6900 XT LC

Serwis VideoCardz dostrzegł w brazylijskim sklepie internetowym zupełnie nową kartę graficzną AMD – Radeon RX 6900 XT LC z wodnym chłodzeniem. Prawdopodobnie już wkrótce możemy spodziewać się jej oficjalnej premiery.

Najprawdopodobniej oznacza to oczywiście, że spekulowana od dawna karta graficzna Radeon RX 6900 XTX nigdy się nie ukaże. Wszystkie przecieki na jej temat idealnie pokrywają się z odkrytym niedawno nowym modelem z wodnym chłodzeniem. Możemy więc z góry założyć, że od początku chodziło o niego.

Radeon RX 6900 XT LC będzie dość mocno podkręcona w stosunku do standardowego modelu. Otrzymamy częstotliwość na poziomie 2,250 MHz z opcją podkręcenia aż do 2435 MHz. Mowa więc tutaj o zwiększeniu wydajności aż do 11% – to naprawdę spore ulepszenie.

Znacznie usprawniona została też przepustowość pamięci. „Tradycyjny” model dysponował tutaj 16 Gb/s, Radeon RX 6900 XT LC może pochwalić się wynikiem na poziomie 18 Gb/s.

Jeśli chodzi o resztę parametrów, to model z wodnym chłodzeniem wypada bardzo podobnie jak standardowe RX 6900 XT. Oparty jest oczywiście na architekturze RDNA 2 i wykorzystuje 5120 rdzeni CUDA. Znajdziemy w nim również 80 rdzeni RT.

Niestety, nie znamy jeszcze oficjalnej ceny nowej karty graficznej. Wspomniany wcześniej brazylijski sklep internetowy wycenił ją co prawda na około 14000zł, należy pamiętać jednak, że z pewnością jest w nią wliczona dość spora prowizja samego sprzedawcy. Mimo wszystko, powinniśmy spodziewać się, że nie będzie to najtańsza karta graficzna na rynku.

Sklep Kabum ogłosił również, że rozpocznie wysyłkę nowej karty graficznej Radeon już 30 czerwca. Z pewnością więc możemy spodziewać się oficjalnej zapowiedzi przed tą datą.

Zobacz też:
AMD prezentuje kartę graficzną AMD Radeon RX 6700 XT – wybitny sprzęt dla grających w 1440p
Steam Survey: AMD rośnie w siłę kosztem Intela