RTX 4070 zadebiutuje w dwóch różnych wersjach?

RTX 4070

RTX 4070 może zadebiutować na rynku w dwóch różnych wersjach. Na szczęście nie będą one aż tak mocno się od siebie różniły.

Już wkrótce na rynku pojawi się kolejna karta od Nvidii, czyli RTX 4070. Pierwsze plotki zdradziły nam już większość jej specyfikacji. Sercem będzie tutaj nieco osłabione GPU AD104 wyposażone w 5888 jednostek CUDA. Całość uzupełni 12 GB pamięci GDDR6X na szynie 192-bit. Szykuje się zatem całkiem wydajna karta z nieco wyższej półki.

Tymczasem, okazuje się, że RT X4070 może zadebiutować w dwóch różnych wersjach. Czy Nvidia niczego nie nauczyła się podczas niedoszłej premiery RTX 4080 w dwóch wariantach? Na szczęście, tym razem sprawa jest nieco prostsza i różnice nie będą aż tak olbrzymie. Wszystko rozchodzi się o dwa warianty akceleratora.

Najprawdopodobniej, w tańszych wersjach RTX 4070 znajdziemy po prostu zwykłe zasilanie PCIe 8-pin. Maksymalna moc karty wyniesie wtedy oczywiście 200 W ze względu na ograniczenia sprzętowe. Wbrew pozorom, to raczej dobra wiadomość dla części użytkowników – nie będą oni skazani na nowsze złącze, którego często zwyczajnie nie mają w swoich komputerach.

Nieco bardziej zaawansowane wersje RTX 4070 wykorzystają jednak takie samo złącze jak w przypadku wersji Ti czy RTX 4080. Będzie to oczywiście PCIe 5.0 16-pin (12VHPWR). Dzięki temu, do karty będziemy mogli doprowadzić do 225 W mocy. Chociaż ciężko w to uwierzyć, to wygląda na to, że Nvidia podjęła tym razem bardzo dobrą decyzję i na dwóch wersjach naprawdę skorzystają wszyscy gracze.

Zobacz też:
RTX 4060 na pierwszych zdjęciach. Premiera już wkrótce?
RTX 4070 może być znacznie droższe niż oczekiwano
Nvidia sprzedaje więcej GPU, ale AMD zarabia prawie tyle samo